Przewóz osób może być dochodowym biznesem, pod warunkiem, że zapewniamy naszym pasażerom usługi najwyższej jakości. Aby było to możliwe, konieczne jest troszczenie się o doskonałą kondycję pojazdu, z którego korzystamy w naszej pracy. Oczywiście niezbędne w tej sytuacji jest przeprowadzanie okresowych badań technicznych samochodu pełniącego rolę taxi. Jakie dodatkowe wymagania musi spełniać tego typu pojazd, aby pozytywnie przeszedł przegląd i tym samym został dopuszczony do ruchu po polskich drogach?
Przegląd taxi – gdzie wykonać?
Badania techniczne samochodów przystosowanych do przewozu osób są wykonywane w tych samych miejscach, co wszystkich innych pojazdów. Mogą to być zatem dowolne podstawowe lub okręgowe stacje kontroli pojazdów. Cały przegląd nie trwa zbyt długo, gdyż zazwyczaj zamyka się w około pół godzinie. Oczywiście warunkiem jest tutaj brak kolejki, której można uniknąć umawiając się wcześniej na wyznaczoną godzinę.
Koszt przeglądu taxi
Badanie techniczne pojazdu pod względem jego przystosowania do przewozu osób jest dodatkową czynnością obok przeglądu okresowego. Za taką usługę, w przypadku auta po raz pierwszy rejestrowanego jako taxi, musimy zatem zapłacić 42 złote, pod warunkiem, że samochód posiada ważne, podstawowe badanie okresowe.
W sytuacji, gdy pojazd nie ma aktualnego przeglądu, należy również go wykonać, co kosztuje 98 złotych w przypadku samochodów na benzynę oraz dodatkowe 63 złote, gdy auto jest wyposażone w instalację LPG.
Co jest sprawdzane podczas przeglądu taxi?
Podobnie jak każdy inny pojazd dopuszczany do ruchu, również taksówka musi spełniać wszystkie wymagania dotyczące jej sprawności technicznej, bezpieczeństwa oraz zgodności z normami ekologicznymi. Podczas badania okresowego sprawdzane są zatem wszystkie układy oraz podzespoły, a także wyposażenie pojazdu w wymagane akcesoria, takie jak chociażby gaśnica lub trójkąt.
Oprócz tego jednak, przegląd taxi obejmuje szereg innych wymagań, które muszą zostać spełnione, aby pojazd mógł pozytywnie przejść takie badanie techniczne. Przede wszystkim, powinien on posiadać taksometr elektroniczny z ważnym dowodem jego legalizacji. Samochód ma mieć przynajmniej dwa miejsca dla pasażerów, a także co najmniej dwoje drzwi z każdego boku nadwozia lub dwoje drzwi z prawej strony, jedne z lewej strony i jedne z tyłu nadwozia. Pojazd do przewozu osób musi także posiadać pomieszczenie na podręczny bagaż pasażera, apteczkę doraźnej pomocy oraz ogumione koło zapasowe.
Niezwykle istotnym i bardzo charakterystycznym elementem wyposażenia taxi jest również dodatkowe światło na pojeździe z napisem „TAXI”. Musi się ono znajdować na dachu i mieć białą lub żółtą barwę oraz czarny napis widoczny z przodu i z tyłu. Światło to powinno być widoczne z co najmniej 50 metrów po zapadnięciu zmroku oraz posiadać odpowiednie połączenie elektryczne z taksometrem. Dzięki niemu, włączenie lub wyłączenie taksometru ma powodować jednocześnie odpowiednio wyłączenie oraz włączenie takiego światła znajdującego się na dachu.