Jeśli narzekasz na zbyt drogę benzynę, to samochód z gazem LPG będzie dla ciebie dobrym rozwiązaniem. Jednak musisz się liczyć z pewnymi różnicami związanymi z na przykład z przeglądem. Przegląd samochodu z gazem LPG różni się nieco od kontroli standardowego auta. Czym? Oto kilka informacji, z którymi warto się zapoznać, zanim oddasz swój samochód do kontroli!
Przegląd samochodu z gazem LPG – gdzie i kiedy?
Przegląd możesz wykonać w niemal każdej stacji kontroli pojazdów – podstawowej lub okręgowej. Jedną z różnic jest cena takiego przeglądu. Z racji tego, że kontrola w przypadku samochodów na gaz LPG jest bardziej szczegółowa, jej koszt wynosi 162 zł.
Ogólne zasady dotyczące przeglądu samochodów głoszą, że nowy samochód powinien przejść kontrolę w przeciągu 3 lat od pierwszej rejestracji. Następnie po 2 latach, a potem co rok. Inaczej sprawa wygląda z samochodem z instalacją LPG. Takie auto musi być sprawdzane co roku – bez względu na wiek. To kolejna różnica między posiadaniem standardowego samochodu, a modelu z gazem LPG,
Jak wygląda przegląd samochodu z gazem LPG?
Przegląd samochodu z gazem LPG jest w dużej mierze podobny do kontroli auta na benzynę, ale różni go szczegółowość. Tutaj również sprawdza się zgodność numeru VIN z informacjami w dowodzie rejestracyjnym oraz stan tablic rejestracyjnych. Oprócz tego specjaliści sprawdzają również układ hamulcowy, kierowniczy wydechowy oraz stan nadwozia i silnika. Kontroli podlega także ogumienie, pasy bezpieczeństwa i oświetlenie pojazdu. Samochód musi być też wyposażony w obowiązkowe elementy jak gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy.
Należy jednak pamiętać, że właściciel samochodu z gazem LPG musi zabrać na przegląd nie tylko dowód rejestracyjny, ale także i świadectwo legalizacji zbiornika gazowego oraz świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej. Zbiornik gazowy legalizuje się na 10 lat. Po upływie tego czasu należy go ponownie zalegalizować lub, w zależności od jego stanu, wymienić na nowy. Tylko wtedy samochód pozytywnie przejdzie kontrolę.
Podczas przeglądu fachowcy będą bardzo dokładnie sprawdzać stan instalacji gazowej oraz jej szczelność, która wpływa na bezpieczeństwo użytkowania. Wszelkie wycieki mogą być podstawą do uznania takiej usterki za stwarzającą zagrożenie. W rezultacie czego, samochód nie przejdzie pozytywnie testu. Specjalista musi wtedy zabrać dowód rejestracyjny auta i przesłać go do wydziału komunikacji. Po usunięciu usterki możliwe będzie odzyskanie dowodu.